Täna riigikogus: "Kuidas elektri hind alla saada?"

Täna oli meil parlamendis arutelul olulise tähtsusega riiklik küsimus "Kuidas elektri hind alla saada?"

Minu planeeritud sõnavõtt puldis jäi ajapuudusel ära e. siis kui järjekord peaaegu (loe: peale Peeter Ernitsat) pidi minuni jõudma, siis teatas spiiker, et aeg läbi ja päev samuti. Tänas kõiki ning lõpetas istungi.

Ometigi oli minu arvates väga oluline reageerida SOTSIALISTIDE ja REFORMIERAKONNA sõnumile kontrasõnavõtuga! Nüüd jäi asi õhku ning olen selle sõnavõtu mõned momendid sunnitud ära ütlema siin - oma ajaveebi kaudu.

Kõikide (peale EKRE) ühiseks probleemiks oli see, et on unustatud ära meie rahva ja riigi eksistents. Teisisõnu - rahvuslik huvi.

Kui kaalumise alla paigutatakse EKRE poolt CO2 hangeldamise ja spekuleerimise mõttekus, vajadus ja mõju ning selle vastustamise või peatamise võimalus, nii hakatakse kohe selgitama, et see on võimatu ja meil pole õigus siin midagi ütelda. Et meil pole võimalik vaielda Euroopa Liiduga, globaalsete protsessidega ning valitsevate arusaamade vastu rohepööraste ideoloogias.

Mis mõttes ei ole?

Meie põhiseaduse preambul määratleb ära selle, miks me üldse oma parlamendiga olemas oleme! Selleks, et KINDLUSTADA ja arendada EESTI RIIKI, oma EESTI RAHVA jaoks enesemääramise kustumatu õiguse toel VABADUSE ja RAHVUSE SÄILIMISEKS.

See on hävimatu, piiramatu ning heaolu garanteeriv rahvuse heaolu kantsi müür ja riikluse alusvalem! Lühidalt – võõrandamatu iseseisva otsustusvõimega rahva riik!

Kuidas me siis ei või otsustada küsimusi, mis puudutavad selgelt meie rahva heaolu ja püsimist?

Kui meie rahva ning riigi parimaks hüvanguks on vaja lahkuda CO2 spekulatsioonide ja hangeldamise põrgukatlast, siis tuleb seda tõesti teha. Praegu on selleks otsustamise aeg. Aeg diskuteerida selle valiku üle. On lubamatu, et mõnede poliitiliste ringide valikul isegi selline diskussioon poliitika- ja teaduskaugeks tunnistatakse. Selline arusaam pole ei pluralistlik ega demokraatlik, rahva huvidest rääkimata.

Samal ajal need „teaduspõhisusele“ tuginejad püüavad elu mõistlikuks muutmise nimel selgitada, et saades püsiva taastuvenergia kõikide muude valikute asemel ning enne veel, kui selleks tehniline valmidus on loodud, on meil kohe paradiis maa peal. Teisisõnu – küll Taara annab tuule, Vesta toob veevoolu ja ju leninlikus Valhallas istuvad Marx ja Engels saadavad päikese… Saadavad küll, kuid ebastabiilsuse ja päike paistab vaid uskujate peades. Stabiilselt.

Jääb vaid küsida, millal taastuvenergia tegelased looduse altarile neitsisid hakkavad ohverdama. See võiks olla ehk kolmandaks turgutavaks doosiks rohepööraste energiaimpeeriumi kehandile, et see kokku ei kukuks.

Ja nii meil see vana kaev täis tatistataksegi ilma uut ehitamata. Esivanemad sellist käitumist õigeks ei tunnistaks. Mis meil aga nendest esivanematest, traditsioonidest ja väärtustest, peaasi, et oleks rohepöörasus mõtterevolutsiooni teostamas, uut inimest ehitamas!

Reformierakonna seisukoht

Reformierakonna nimel kõnelemas Jürgen Ligi, Saalis viibisid peamiselt EKRE saadikud, mõned Isamaa saadikud ja üksikud saadikud teistest erakondadest. Dr. Hamburg oli üsna häiritud sellest, et kogu elanikkonda tugevalt puudutav ja laialdast avalikku huvi kandev üritus ei pakkunud erilist huvi parlamendierakondadele.

Kõige häirivam tänase riigikogu istungi juures oligi minu jaoks Reformierakonna, eeldatavasti nii teaduspõhine, kui sotsiaalpoliitiline seisukoht, mille kandis puldis ette Jürgen Ligi. See oli ülbe ja rahva suhtes räigelt ignorantne.

Kõigepealt suhtumine ülikallisse elektri hinda e. lihtsa inimese kannatustesse. Jürgeni sõnul pole see üldse teema. See üksikkaup ei väärivat seda hüsteerilist kõnepruuki!?  See olevat nii väike protsent inimese igapäevasest püsikulust.

Reformierakond unustab siinjuures meie elanike enamuse hinnatundlikkuse nagu ka selle, et rohepöörasus ja sellega kaasnev ei too kaasa mingit müstilist „elektrihinna“ tõusu vaid paljude erinevate komponentide hinnatõusu, mis kogumis on inimesi vaesusse viiv, orjastav, isegi sunnismaistav.

Samuti oli reformierakonna suhtumine ettekannetega esinenud ekspertidesse üleolev. Jürgen Ligi nentis, et kahjuks ei esindanud põhiettekandjad (energeetikaprofessor Alar Konist, tehnikateaduste doktor, Eesti Teaduste Akadeemia liige Arvi Hamburg) peavoolu arusaama ning olid tehnokraadid.

Kas tõesti Reformierakonna arvates peavad kõik inimesed mõtlema ühte moodi nagu Euroliidu musterpartei õigeks peab?

Selline kummaline viide peavoolule, et kui teadlane konkreetsel ajahetkel, näiteks keskajal ei tunnistanud maakeskset universumi pilti ja peavoolust eraldikäivalt väitis olevat heliotsentrilise maailmapildi pooldaja, siis on tegemist siin kritiseerimise kohaga? Ning mis on halba tehnokraatlikul hinnangul e. faktipõhistele tugedele toetumine erinevate protsesside osas hinnangu andmisel? Küsime veelkord, kes on siin lamemaalased?

Kokkuvõttes tuleb aga siiski selle küsimuse arutelu osas tunnustada valitsema jäänud mõtteid.

  • Kõigepealt see, et elektri hind on ebamõistlikult kallis
  • Elektri hinna alandamiseks tuleb ette võtta püsivalt mõjuvaid samme
  • Valitsuse praegune tegevus (eilne info meedias) on „mannetu, vähe, liiga hilja“, lisaks ajutise iseloomuga, sest kätkeb endas vaid elektri kallinemise osalist toetust võrgutasude osas ja KOV kaudu
  • Riigimakse tuleb vähendada (valitsuse arvates ajutiselt)

Minu jaoks personaalselt jäi õhku küsimus, miks on elektril aktsiisimaks, mis reeglina on seotud kahjulike kaupadega (alkohol, tubakas) ning miks on maks omakorda maksustatud e. aktsiisimaks maksustatud käibemaksuga? Mis teenus see aktsiisiteenus siin ikkagi on?

Hea meel oli selle üle, et paljud poliitikud näisid mõistvat kliimasoojenemise vastase võitluse ülimalt kahtlaseid aluseid ning selle tegelikku sisu. Aga eelkõige seda, et ISESEISVA RIIGI ja tema kõrgeima võimu e. rahva tahet ellu viies pole ükski meede keelatud.

Vaja on vaid julgust, sirgeseljalisust ning otsustavust.

Meie poliitikutele ka, lisaks eeltoodule, oskust mõtelda nii nagu seda tegid meie esivanemad e. rohkem selget ja loogilist talupojamõistust.

Paul Puustusmaa

 

ÜLEKANDE JÄRELEVAATAMINE ON ALL

on 14 October 2021
Hits: 383
powered by social2s

Soovituslikke poliitikablogisid

Jaak Madison'i blogi

KLIKI: PILDIL või SIIN

   

Jaak Madison

Rahvasaadik Sakalamaalt
Euroopa parlamendi saadik
Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE)

Henn Põlluaas'a
blogi

KLIKI: PILDIL või SIIN

   

Henn Põlluaas

Rahvasaadik Harjumaalt
RIIGIKOGU e. Eesti parlamendi eks-esimees
Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) 

 

ÜLES