Nii, nüüd on kõik rahuplaanid avalikustatud. Need, mis puudutavad erinevate leeride lähenemist Vene-Ukraina vallutussõja lõpetamiseks. Täna tegi seda punktide kaupa ka Venemaa, endise presidendi Medvedevi kaudu.
Kõigepealt avaldas oma ettepaneku Ukraina (oktoober 2022), kes selle ka saatis Venemaale. Ukraina plaani e. laua taha istumise eeltingimuseks on vene vägede väljaviimine Ukraina rahvusvaheliselt tunnustatud territooriumilt, mis hõlmab muuhulgas ka Krimmi. Sisaldab ettepanek peale Vene vägede väljaviimise ka rahuläbirääkimiste põhiteemad, nagu tuumajulgeolek ja toidujulgeolek, humanitaarküsimused, tulevased reparatsioonid, sõjakurjategijate karistamine.
Ukraina president Volodõmõr Zelenski on esitanud kümnest osast koosneva rahuplaani, mille eesmärk on lõpetada konflikt Venemaaga ja püsiva rahu saavutamine naabrite vahel. Siin on rahuplaani peamised artiklid:
A - Tuumajaamade ohutus: Plaanis on tagada tuumajaamade ohutus Ukrainas.
B - Toidujulgeolek: Rahuplaanis mainitakse toidujulgeoleku olulisust kogu maailmale.
C - Ukrainlaste tagastamine: Venemaale viidud ukrainlaste, nii sõdurite kui tsiviilisikute, sealhulgas 20 000 lapse tagasitoomine Ukrainasse.
D - Territooriumi tagastamine: ÜRO põhikirja rakendamine ning Ukraina territoriaalse terviklikkuse ja maailmakorra taastamine
E - Vene vägede lahkumine okupeeritud aladelt: Zelenski selgelt kutsus üles Vene vägesid lahkuma Ukraina okupeeritud aladelt.
F - Sõjakurjategijate vastutusele võtmine: Plaanis on sõjakurjategijate kohtu ette toomine ja keskkonnakahjude korvamine.
Ukraina järel tuli oma plaaniga välja sotsialistlik Hiina.
Hiina plaan koosnes 12-st punktist, mis küll olid enamalt jaolt deklaratiivsed printsiibid, mitte suunised pooltele olukorra lahendamiseks või sõja lõpetamiseks. Ka sisaldas Hiina plaan ettepanekuid hoopis rahvusvahelisele üldsusele nagu näiteks, et kõik osapooled peavad tagama tänase maailma majandussüsteemi kestmise ja seisma vastu maailmamajanduse relvana kasutamisele poliitiliste eesmärkide saavutamiseks.
- Austama peab kõikide riikide iseseisvust. Hiina RV rõhutab, et austama peab rahvusvahelist õigust ja kõik riigid on rahvusvahelise kogukonna võrdsed liikmed.
- Külma sõja mõttemallidest tuleb loobuda. Ühegi riigi julgeolekut ei saa tagada teiste riikide ja sõjaliste liitude laiendamise arvelt.
- Vaenutegevuse lõpetamine. Vastasseis ja sõda pole kellelegi kasulik.
- Rahukõneluste taasalustamine. Ukraina kriisi ainsaks lahenduseks on ainult kahepoolsed läbirääkimised.
- Humanitaarkriisi lahendamine. Toetada tuleb kõiki algatusi, mis aitavad leevendada humanitaarkriisi.
- Kaitsta tuleb tsiviilelanikke ja sõjavange. Mõlemad konflikti osapooled peavad tagama tsiviilelanike ja tsiviilrajatiste julgeoleku ning austama sõjavangide õiguseid.
- Tagama peab tuumaelektrijaamade julgeoleku. Hiina RV on igasuguste tuumaelektrijaamade vastu suunatud sõjaliste rünnakute vastu.
- Strateegilisi riske peab vähendama. Tuuma-, keemia- ja bioloogilisi relvi ei tohi arendada ega kasutada mitte ühelgi juhul.
- Tagama peab [Ukraina] viljaekspordi jätkumise.
- Ühepoolsed sanktsioonid [Venemaa vastu] tuleb lõpetada. Ühepoolsete sanktsioonidega pole võimalik Ukraina kriisi lahendada ja need tekitavad uusi probleeme ainult juurde.
- Tööstus- ja tarneahelad peavad jääma stabiilseks. Kõik osapooled peavad tagama tänase maailma majandussüsteemi kestmise ja seisma vastu maailmamajanduse relvana kasutamisele poliitiliste eesmärkide saavutamiseks.
- Toetada tuleb konflikti järgset [Ukraina] ülesehitustööd. Hiina RV on valmis osutama Ukrainale selles vallas abi ja osalema keskses rollis.
Rašistliku Venemaa VOŽD on kätte saanud kõik plaanid, kuid pole neile reageerinud ametlikult. Küll aga on erinevates sõnavõttudes neid ettepanekuid erinevates kontekstides kritiseerinud.
Oma seisukohti on Putin avaldanud suuvoodrite kaudu, kes Putini pingutatult ja suhteliselt tagasihoidliku keelepruukimise on asendanud räigemate sõnavõttudega režiimi poolt kontrollitavates meediakanalites.
Niisiis on Moskoovia VOŽD Putin küll oma sõnavõttudes korduvalt maininud, et on igal ajahetkel valmis astuma Ukrainaga rahuläbirääkimistesse, kuid tegelikkus peegeldab muud.
Täna avaldatud Putini ettepanek on siis esimene täiemahuline kirjalik tunnistus tema nägemusest rahu saavutamise tingimuste kohta, sõltumata sellest, et selle esitas oma TELEGRAM kanalil endine president Medvedev. Teksti vaimsus ja "väljendusrikkus" iseloomustab samuti tegelikku suhtumist naabrisse, tulevahetuse lõpetamisse ning rahu ootusse. Avaldatud tekst on mõnitav ja ironiseeriv, Ukraina riiklust täielikult välistav.
Näiteks kirjutab Medvedev, et kui kuuleb väljendit “Zelenski rahuvalem”, tunneb ta vastupandamatut vastikustunnet, mis muutub toimuva halvast sürrealismist kiiresti üle häbitundeks.
Seejärel esitleb Medvedev "vene valemi", mis olevat ainus väljapääs, samas rahulik ja üsna realistlik. Inimlik kõigile. Nii ta kirjutab, esitades seejärel seitsmest punktist koosneva ettepaneku, millest toon välja käesolevaga vaid osad. Kellel suurem huvi, klikkige SIIA.
1. Endise (edaspidi b.) "Ukraina" poolt tunnistatakse sõjalist lüüasaamist.
B. "Ukraina" täielik ja tingimusteta alistumine neonatsliku Kiievi kliki näol.
B. "Ukraina" demilitariseerimine ja keeld luua ta territooriumil tulevikus sõjaväestatud üksusi.
2. Rahvusvaheline üldsus tunnistab, et b. Kiievis eksisteeris poliitiline natsirežiim ja ÜRO kontrolli all käivitatakse kõikide võimuorganite sunniviisiline denatsifitseerimine b. "Ukrainas".
3. ÜRO kinnitab b. "Ukraina" ilmajäämise rahvusvahelise juriidilise isiku staatusest ja b."Ukraina" ning tema õigusjärglaste võimatust ühineda sõjaliste liitudega ilma Venemaa nõusolekuta.
... KUNI ... uute valimisteni Ukrainas Venemaa kontrolli all, Venemaale kõigi nõutavate hüvitiste maksmise kohta, sealhulgas vene riigi surnud kodanike sugulastele ja haavatute tervisekahjustuste eest ja b. "Ukraina" osas veel ametliku tunnusistamisena, et kogu selle territoorium on Vene Föderatsiooni territoorium.
Lõpetuseks kirjutab Medvedev, et just see võib olla pehme Venemaa rahuvalem ja lisab arvamuse, et just sellel alusel saab otsida heatahtlikku konsensust rahvusvahelise üldsusega, sealhulgas anglosaksi maailmaga ja pidada selleks tulemuslikke tippkohtumisi.
Seega ei soovi Putin rahuläbirääkimisi, vaid tingimusteta kapitulatsiooni e. Ukraina alistumist ja tervikuna Venemaaga liitmist.
Paul Puustusmaa