Eesti liberaalne valitsuskoalitsioon andis taas ära jupikese oma iseseisvusest, kiites heaks Euroopa Liidu ühislaenu kava, mis seob rahvusriigi üha tugevamate sidemetega loodava impeeriumi külge.

Riigikogu võttis esmaspäevasel istungil häälteenamusega vastu otsuse, andes heakskiidu Euroopa Liidu (EL) nõukogu otsusele omavahendite süsteemi kohta, milles sätestatakse taaskäivitamise kava rahastamine ühenduse laenu teel.

Otsuse poolt hääletas 63 ja vastu oli 19 riigikogu liiget. Taasterahastu eelnõu oli riigikogu menetluses seotud valitsuse usaldushääletusega.

Published: 10 May 2021
Hits: 52
Loe edasi...
powered by social2s

Esmaspäeval andis Keskerakonna poolt siseministriks pandud Kristian Jaani Riigikogu saadikutele aru selle kohta, miks anti siseministeeriumi soovitusel erandkorras kodakondsus kolmele kriminaalse minevikuga inimesele ja tuli välja, et kriminaalne erakond toetabki idataustaga kriminaale.

Jaani kirjeldas üht, Venemaal kolmekordselt süüdi mõistetud inimest nii: “Antud isik vastab kodakondsuse saamise tingimustele, tal on pikaajalise elaniku elamisluba, ta on elanud Eestis seaduslikult rohkem kui kaheksa aastat, tal on registreeritud elukoht Eestis ja püsiv sissetulek. Nüüd oma terviseseisundi tõttu oli isik Sihtasutus Innove otsuse kohaselt vabastatud eesti keele, kodakondsuse eksamist. Taotluse esitamise ajal oli isik Venemaa Föderatsiooni kodanik, kuid tänaseks on ta Venemaa kodakondsusest vabastatud, nii nagu ka tegelikult kodakondsuse seaduse põhimõte meil ette näeb. /…/ Ainult sellepärast, et isik on toime pannud kuriteo, ei saa kodakondsuse erandina andmisest kaalumisest loobuda.”

Terviseseisundi tõttu vabastatud eesti keele ja kodakondsuse eksamist – no siin kannab Eesti riik kodakondsuse lausa kandikul kätte.

Published: 20 April 2021
Hits: 77
Loe edasi...
powered by social2s

Kolmapäeval toimus Riigikogus karistusseadustiku muutmise seaduse eelnõu (331 SE) esimene lugemine, mis andnuks võimaluse lõpetada korruptsioonis süüdi mõistetud erakondade tegevuse, kuid korruptsioonikoalitsiooni häältega lükati eelnõu esimesel lugemisel tagasi. Tagasilükkamise ettepanekut toetas 58 Riigikogu liiget, vastu oli 30.

Ettekandes toonitas Riigikogu liige Paul Puustusmaa, et meie põhiseadus on auklikuks tulistatud . “Tsiteerin põhiseadust: “Igaühel on õigus koonduda mittetulundusühingutesse ja liitudesse. Erakondadesse võivad kuuluda ainult Eesti Vabariigi kodanikud.” Jaa, tõepoolest, ma tsiteerisin teile põhiseadust. Kas te arvate, et see norm kehtib? Kahjuks ei kehti. Sellepärast et vastu on võetud madalam akt, loeme seda erakonnaseadusest, vist oli see § 5, kus öeldakse, et ei, ka mittekodanikud võivad sinna kuulda. Mis siis on toimunud? Toimunud on seesama klassikaline asi, mismoodi meie põhiseaduse kallal näritakse ja selle norme muudetakse kehtetuks või töövõimetuks läbi erinevate tõlgenduste,” rääkis Puustusmaa.

Ta jätkas: “Loen teile veel ühe tsitaadi: “Keelatud on erakonnad, kelle tegevus on vastuolus kriminaalvastutust sätestava seadusega.” Kust see pärit on? Põhiseadusest. Mida ütleb see norm põhiseadusest, mis lõpeb punktiga? Ta ütleb seda, et erakonnad, kes on kuriteo sooritanud ja kelle tegevus on vastavuses ühe kriminaalvastutust sätestava seadusega, nad on keelatud. Aga kuidas on meil? Meil nad tegutsevad edasi. Mitte ainult ei tegutse edasi, vaid nad saavad valitseda. Kuidas selline asjaolu mõjutab meie ühiskondlikku korda, suhtumist meie riiki ja valitsusse, seda ei ole meil ilmselt raske mõelda ega raske arvata. Põhimõtteline lõhe rahva ja riigi vahel tulebki sealt, kus selliseid asju niimoodi aetakse.”

Published: 15 April 2021
Hits: 87
Loe edasi...
powered by social2s

Eile toimus Toompea lossi juures virtuaalne meeleavaldus teemal „Anname riigivõimu kandmise võimaluse rahvale tagasi“. Meeleavaldusel osalejad võtsid sõna otsedemokraatia kaitseks ja selgitamiseks.

Kõned kanti üle otseülekandena sotsiaalmeedias ning salvestati ka järelvaatamiseks, sest koroonapiirangute tõttu ei saanud rahvamasse kohapeale kutsuda.

Virtuaalset meeleavaldust juhatas kohapeal Emil Rutiku. Kõnelesid Riigikogu esimees Henn Põlluaas, Riigikogu liige Jaak Valge, Riigikogu liige Anti Poolamets, SAPTK juht Varro Vooglaid jt.

Published: 13 March 2021
Hits: 97
Loe edasi...
powered by social2s

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) esitas riigikogule eelnõu, millega saaks sundlikvideerida kriminaalasjas süüdi mõistetud erakonna, pidades silmas Keskerakonda. «Seaduse kohaselt ei tohi riigikogu liige olla kriminaalkaristust kandev isik, aga kriminaalkorras karistatud erakond võib osaleda isegi valitsuse moodustamisel,» põhjendab EKRE oma ettepanekut.

EKRE parlamendisaadiku Paul Puustusmaa sõnul on ettepaneku eesmärgiks kohelda erakondi üksikisikutega samadel alustel.

Endine põhiseaduskomisjoni esimees Puustusmaa ei varjanud, et eelnõu esitati Keskerakonnale mõeldes: «Praegu näiteks on võimul erakond, kes on kaks korda kriminaalasjas süüdi mõistetud,» märkis Puustusmaa.

Published: 10 February 2021
Hits: 376
Loe edasi...
powered by social2s

PRESSITEADE
Tallinn, 12. märts 2021

Täna, 12. märtsil, juba neljandat korda ning sümboolselt 1934. aasta riigipöörde aastapäeval toimub virtuaalaktsioon “RAHVALE HÄÄL TAGASI!”

Aktsioon korraldatakse otsedemokraatia edendamise sihtasutuse Terve Rahvas ja riigikogu otsedemokraatia toetusrühma poolt.

Rahvaalgatuse taastamist nõudvaid meeleavaldusi on traditsiooniliselt läbi viidud Toompeal, riigikogu ees. Seoses viirusliku situatsiooniga viiakse see käesoleval aastal läbi virtuaalses vormis.

Published: 12 March 2021
Hits: 160
Loe edasi...
powered by social2s

Riigikogu võttis menetlusse saadikute pöördumise Soome Eduskunta poole seoses töösisserände peatamisega Eesti ja Soome vahel.

Pöördumise koostasid riigikogu liikmed Urmas Reinsalu, Rene Kokk, Siim Pohlak, Anti Poolamets, Leo Kunnas, Helle-Moonika Helme, Merry Aart, Paul Puustusmaa, Riho Breivel, Sven Sester, Ruuben Kaalep, Peeter Ernits, Jaak Valge, Kert Kingo, Alar Laneman, Martin Helme, Kalle Grünthal, Mihhail Lotman, Jüri Luik, Helir-Valdor Seeder, Tarmo Kruusimäe, Helmen Kütt, Andres Metsoja, Üllar Saaremäe, Raivo Tamm, Raimond Kaljulaid, Eerik-Niiles Kross, Erkki Keldo ja Lauri Läänemets.

Published: 02 February 2021
Hits: 171
Loe edasi...
powered by social2s

Eesti-Armeenia parlamendirühma liikmed väljendavad sügavat kaastunnet armeenia rahvale seoses 1988. aastal Aserbaidžaanis Sumgaiti linnas toimunud veresaunaga, mille käigus tapeti tsiviilisikuid, sealhulgas naisi, lapsi ja vanureid.

Oleme sügavalt veendunud, et vägivald ei ole lahendus probleemidele. Mägi-Karabahhi staatuse küsimust saab lahendada ainult rahumeelselt ja diplomaatiliste vahendite abil.

Edasimineku saavutamiseks on väga oluline lahendada humanitaarküsimusi, eriti sõjavangide viivitamatut ja tingimusteta tagasisaatmist. Humanitaarküsimuste lahendamine, nagu ka hoidumine vaenulikust retoorikast, on esimesed, kuid vajalikud sammud usalduse ja rahu õhkkonna loomiseks Armeenia ja Aserbaidžaani vahel.

Published: 01 March 2021
Hits: 131
Loe edasi...
powered by social2s

Pärast valitsusvahetust ning muudatusi riigikogu liikmete seas kinnitas riigikogu juhatus muudatused ka riigikogu komisjonide koosseisus. Näiteks asus endine peaminister Jüri Ratas (Keskerakond) tööle keskkonnakomisjonis, endine rahandusminister Martin Helme (EKRE) majanduskomisjonis ning endine välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) põhiseaduskomisjonis.

Riigikogu juhatus kinnitas täna alaliste komisjonide, erikomisjonide ja eesti keele õppe arengu probleemkomisjoni koosseisu muudatused.

Õiguskomisjonist lahkus ka Paul Puustusmaa (EKRE), liikudes põhiseaduskomisjoni, mida ta varem juhtinud on. Sisuliselt vahetati komisjonides kohad Anti Poolametsaga (EKRE), kes lahkus põhiseaduskomisjonist ning asus õiguskomisjoni.

Published: 01 February 2021
Hits: 146
Loe edasi...
powered by social2s
ÜLES