Ajalugu teab, et XX sajandi alguses üks äärmussotsialistlik ajakirjanik Itaalias ei olnud rahul ühiskonnas valitsevate reeglitega ning ta otsustas luua uue ühiskonna mudeli, mis võtaks uude korda kaassa vaid parema osa Karl Marxi ja Friedrich Engelsi arusaamadest (nn marksism) ning väärtusliku osa kapitalismist.
See sotsialistist ajakirjanik oli Benito Mussolini, kes oma uue ja vaimusilmas kujuteldava korra nimetas fašismiks. Ajalehe "L'Avanti" juhttegeliskina oli tal ka parteidest kõrini, mistõttu usuks ta esialgu, et Itaalias katsetava uue (fasistliku) ühiskonnamudeli saab üles ehitada rahva protestivamu abil, ilma poliitiliste parteideta ning tuginedes sõjaveteranide toorele jõule. Oma võidumarssi alustas ta 1922. aastal sõjaveteranide liikumisega Rooma.
Teine sotsialist - rahvussotsialist Saksamaalt, kes otsustas tugineda ühiskonna rahulolematusele ning sõjaveteranide jõulisele toele, imetledes samas itaallaste ducet oli loomulikult Adolf. Just, see sama Hitleri Adolf, kes I ilmasõja veteranide toel võimule tõusis.
Mis mind ka imestama ei pane on see, et ilmunud on maailma areenile kolmas tegelane, kes imetledes nii itallaste Benito kui ka sakslaste Adolfi eeskuju ning arusaamisi nii ühiskonna sisust kui vajalike tulemuste saavutamiseni rahvusvahelisel areenil ning kodumaal, kasutades vajadusel vihaseid marssivaid tapameeste kolonne, sealhulgas vihaseid veterane, on vene sotsialistlikus ühiskonnas kasvanud ja sirgunud punkritaat ValitseMaailma PaneSisse e. Vladi-Mir Put-In Moskoovia mailt.
Nii nagu tema eeskujud, ka tema püüab maailma oma soovitud raamidesse seada vere, pisarate, ülbuse, ignorantsuse abil, toetudes toorele jõule ja lõpmatule inimrumalusele.
Nagu viidatud eelnevalt, venelaste punkritaat on hakanud Ukraina sõjakogemusega veterane kasutama sisepoliitilistel eesmärkidel, andes neile ühiskonnas suurema rolli.
Erinevalt varasematest konfliktidest, nagu Tšetšeenia ja Afganistani sõjad, kus veteranid naasid koju sageli tähelepanuta, on nüüdne lähenemine tal teistsugune.
Näiteks Ilja Rusinov, kes sai Ukrainas vigastada, sai Venemaale naastes töökoha koolis õpetajana ning käivitas seal patriootliku projekti nimega Zenok, mis keskendub laste sõjalis-patriootilisele kasvatusele.
Sellised algatused on kiiresti populaarsust kogunud ning veteranid saavad ühiskonnas uusi rolle, mis tugevdavad Putini režiimi ideoloogiat.
Analüütikute sõnul võib see olla Putini strateegia, et luua lojaalne ja ideoloogiliselt pühendunud kodanike kiht, kes toetab tema poliitikat. See lähenemine erineb varasemast, kus veteranide integratsioon ühiskonda oli piiratud. Nüüd kasutatakse veterane aktiivselt riikliku ideoloogia edendamiseks ja noorte mõjutamiseks.
See võib viidata Putini soovile kindlustada oma võimu, kasutades selleks sõjaveterane kui ühiskondlikku jõudu. Samas tekitab see küsimusi ühiskonna militariseerimise ja noorte ideoloogilise mõjutamise kohta. Kriitikud hoiatavad, et selline suund võib viia ühiskonna polariseerumiseni ja demokraatlike väärtuste nõrgenemiseni.
Paul Puustusmaa