Riigikogu otsustas, et tema töö seiskamine ja ropendamine on normaalne!

Just!
Pealkirjas toodu on eilse parlamendipäeva tulemus, mis võtab kokku liberaaldemokraatide, sotsialistide ja ka osaliselt isamaalaste püha soovi.

Ma usun, et pole liialdus eilset päeva parlamendis nimetada traagiliseks meie riigikogu ja terve riigi jaoks.

Üks asi on muidugi see, et see oli kurb meie rahva, eesti rahva jaoks, kuna temalt võeti taas ära võimalus oma konkreetne sõna öelda väärtusküsimuste osas.

Kuid märkimisväärne on siinjuures kaasnenu. See, et parlamendi opositsiooni ja liberaaldemokraatide (sealhulgas keskerakondlaste) survel hääletati suures saalis maha riigikogu juhatuse otsus, millega püüti keelata parlamendil kasutada obstruktsiooni parlamendi töö halvamiseks. RÕHUTAN, et mitte obstruktsiooni võimalus vaid kui vahend Riigikogu töö seismapanemiseks. Sama otsusega püüti keelata parlamendi liikmetel esitada seaduse-eelnõusid ja muudatusi, millised oleksid vastuolus riikliku iseseisvuse, riikliku ja inimväärikusega, millega püüti lõpetada roppude, ebamõistlike eelnõude ja muudatuste esitamine jms.

Mida see tähendab? Aga seda, et mõistlik demokraatlik parlamentarism, demokraatlik tervemõistuslik dispuut e. esindusdemokraatia oma teada oleval kujul on surnud. Eestis on viisakas ja konstruktiivne parlamentarism läbi kukkunud, läbi põlenud ja oma eluõigust ei suutnud ta tõestada.

Nüüd ja edaspidi on parlamendis lubatud ja aktsepteeritud ebatsensuurse sõnastusega eelnõud. Samuti need, millega rünnatakse seda vähest iseseisvuse jäänust, mis meie riigile on jäänud. Ka kinnitati normaalsuseks parlamendi töö takistamine kuni parlamendi seiskamiseni ebamõistliku obstruktsiooni abil.

O tempora, o mores!

On paslik siinjuures ära tuua seisukoha täistekst, millega sotsialistid ja liberaaldemokraatidest rahvasaadikud ei nõustunud. Selle otsuse poolt olid EKRE ja osaliselt Isamaa, teised aga (arusaamatul põhjusel) vastu.

OTSE TEKST: Riigikogu juhatus aktsepteerib obstruktsiooni kui parlamendiopositsiooni vahendit, millega demonstreeritakse oma vastumeelsust mõnele parlamendienamuse otsusele. Ent parlamendi töö takistamine peab jääma väärikuse piiridesse. Tuhandete parandusettepanekute esitamine, millest suur osa on põhiseaduse vastased, solvavad, Eesti julgeolekut kahjustavad ja Eesti rahvusvahelist mainet õõnestavad, ei teeni demokraatia huve, vaid madaldavad Riigikogu mainet ning diskrediteerivad demokraatliku riigi toimimist tervikuna.
Riigikogu juhatus taunib ja mõistab hukka selliste ettepanekute tegemist ning kutsub parlamendiliikmeid üles loobuma nende esitamisest tulevikus. Põhiseadusest tulenevalt peab parlamendi toimimine olema tagatud igas olukorras ning obstruktsioon ei tohi viia Riigikogu igapäevase seadusandliku töö seiskumiseni.

Mis edasi?
Kui selline on parlamendi enamuse ebanormaalne soov, siis tuleb ka minul seda edaspidi täitma hakata. Nii vastik kui see ka pole.

Elagu roppused, lollused ja rumalused edaspidi parlamendi töös!

Korrates siin klassikuid pisut sarkastiliselt - kurb aga pidulik :(

Paul Puustusmaa

PS! Paar kuud tagasi, kui olin veel Riigikogu põhiseaduskomisjoni juht, asetades riiulile edasiste plaanide vaagimiseks nn ERJK eelnõu, ma ütlesin oma kolleegidele: "Kui selline 50000-line obstruktsioon jõusse jääb, siis niipea kui olen ise opositsioonis alustan ma samade lolluste kasutamist tulevase koalitsiooni eelnõude suhtes.

Nii saabki olema.

 

INFO RIIGIKOGU KODULEHELT ... Riigikogus ei leidnud toetust juhatuse otsus obstruktsiooni reguleerimiseks. ...

on 14 January 2021
Hits: 429
powered by social2s

Soovituslikke poliitikablogisid

Jaak Madison'i blogi

KLIKI: PILDIL või SIIN

   

Jaak Madison

Rahvasaadik Sakalamaalt
Euroopa parlamendi saadik
Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE)

Henn Põlluaas'a
blogi

KLIKI: PILDIL või SIIN

   

Henn Põlluaas

Rahvasaadik Harjumaalt
RIIGIKOGU e. Eesti parlamendi eks-esimees
Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) 

 

ÜLES