"Kuum tool": kas rahajännis erakondi päästab see, kui riigikontroll muutub parteipolitseiks?

"Kas möönate, et probleem on? – Ei mööna." Sedasi vastas saates "Kuum tool" küsimusele põhiseaduskomisjoni esimees, endine erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) liige Paul Puustusmaa (EKRE), kas ta ei näe sisulist vastuolu sellega, et riigikontroll võtab ERJK kohustused üle.

Nimelt tsiteeris saatejuht Neeme Korv riigikontrolöri Janar Holmi, kes rääkis eelmine nädal põhiseaduskomisjoni istungil, et muutusega tuleb riigikontrollile väga palju tööd juurde ning riigikontrolör muutub pigem parteipolitseiameti peadirektoriks.

Näiteks, kui riigikontroll menetleb parasjagu mõne erakonna rahaasjadega seotud küsimusi ning tehakse negatiivne otsus ja kui lisaks tuleb mõni audit vastava ministri valitsemisalas, siis seda võidakse seostada halvasti, märkis Holm siis. Seega muutub ka sisuliselt riigikontrolli fassaad.

"Ei mööna. See on täiesti mõistlik, et riigikontrolör toob välja omapoolsed – hirmud on vale sõna –, ütleme, et ettevaatlikud vihjed, mis võivad sellega kaasneda," rääkis Puustusmaa. "Tegemist on hoopis teatud laadi kartusega, et nüüd, kui riigikontroll sellega tegelema hakkab, et siis avalikkuse surve läheb võib-olla liiga tugevaks. Ja see avalikkuse surve on see, mis võib hakata takistama pisut tööd. See on mitte hea põhjendus."

Töö koormus on ERJK aseesimehe Kaarel Tarandi sõnul teisejärguline teema, vaid küsimus peitub ikkagi reeglites. "See, et sa vastupunnivale järelevalvatavale saadad kirja, siis ta ei saa seda õigupoolest üldse kätte ja kui kätte saab, siis ei vasta. Siis on kaks kuud läinud, kuni tuleb näiteks sageli sisutühi vastus. Ja siis sa teed uue kirja ja läheb jälle kaks kuud, kuni saad jälle sisutühja vastuse, ja nii ta läheb."

"Kas me oleme ikka õigel teel?" küsisime seekordses saates "Kuum tool". Erakondade rahastamine on kuum teema, sest võimul olev koalitsioon on asunud senist süsteemi muutma, soovides likvideerida 2011. aastast tegutseva erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) ja anda selle ülesanded riigikontrollile.

Miks seda tehakse? Mis muutub paremaks? Külas olid Kaarel Tarand ja Paul Puustusmaa, lisaks mängisime saates ette ka lühiintervjuu MTÜ Korruptsioonivaba Eesti tegevjuhi Carina Pajuga.

ÄRIPÄEV

on 29 May 2020
Hits: 105
powered by social2s
ÜLES