VOX POPULI VOX DEI e. pääsetee on rahvahääletus, referendum!
Teisisõnu, kui oleks minu otsustada täna küsimus, kuidas toimida või lahendada probleem kunagi tehtud suure poliitilise vea osas, millega globalistide ja liberaalide tungival soovil anti valimisõigus meie riigis välismaalastele, kodakondsuseta isikutele ja hiljem juba ka nende lastele, siis ma hetkel enam ei toetaks kiireloomulist põhiseaduse muudatust, sest see tundub olevat paratamatul tee kompromissile. Järgnev kompromiss tooks omakorda lahenduse, mis ei ole sobilik ühelegi osapoolele ja tulevikus jätkuksid taas vaidlused selles küsimuses.
Et seda ei juhtuks, tuleb anda hääl rahvale. Tuleb tõmmata pidurit poliitilisele demagoogiale, vabastada ka poliitikud pingest ning anda neile võimalus viisakalt eemalduda lõpututest vaidlustest ja poliit-tehnoloogilistest mängudest selles küsimuses. Seega - panna see küsimus lihtsalt rahvahääletusele. Teeks referendumi.
Rahvahääletusega langetatud otsus saab olema kohustuslik, muudetav tulevikus vaid uue rahvahääletusega ja ükski poliitik ei saa enam selle kallal oma demagoogilist tiraadi arendada, sest selleks puudub põhjus ja põhjendus - rahvas on oma sõna öelnud.
Annaks rahvale teha valik ligikaudu järgmiselt (ma ei pretendeeri absoluutselt esitatava valiku sõnastuse ainuvõimalikkusele - see on pelgalt minu poolt pakutav sõnastus):
A) Muuta põhiseadust selliselt, et KOV valimistel on hääleõiguslikud selle omavalitsuse maa-alal püsivalt elavad EESTI KODANIKUD.
B) jätta muutmata olemasolev valimiskord KOV valimistel, kus valijateks e. hääleõiguslikud on selle omavalitsuse maa-alal püsivalt elavad ISIKUD.
* Kehtivas põhiseaduses on § 156 lg 2:
Kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel on seaduses ettenähtud tingimustel hääleõiguslikud selle omavalitsuse maa-alal püsivalt elavad isikud, kes on vähemalt kuusteist aastat vanad.
[RT I, 15.05.2015, 1 - jõust. 13.08.2015]
Eeltoodust lähtuvalt ja loogikast tulenevalt paneks ma TÄIENDAVALT ERALDI eeltooduga kaasavale hääletusele veel palju vaieldud ja pingeid tekitava teisegi küsimuse valimisea kohta. Ehk siis, mis käsitleks küsimust, kas lapsed ka peaksid ikka saama Eestis valida?
Kas sa toetad seisukohta, et:
C) valimisiga e. hääleõiguslikud isikud on Eesti Vabariigis kõik täisealised Eesti kodanikud.
D) valija võib olla alaealine.
Paul Puustusmaa
ERK juhatuse liige
Väike valik eelnevalt publitseeritud artiklitest kattuval teemal:
* Valimisea langetamisest (2017)
* Eesti riigis olgu valijad ja valitavad kõikidel võimutasanditel ainult Eesti kodanikud! (2022)
* Valimisõiguse muutmine kui uus päevateema? (2023)